Blog > Komentarze do wpisu

CYKLAMEN PERSKI

 CYKLAMEN1

https://www.tapeciarnia.pl/207304_fiolki_alpejskie

 Cyklamen perski (inaczej fiołek alpejski) został odnaleziony w 1731 r. w Azji Mniejszej i obejmuje minimum 16 gatunków. Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i dość zielone liście. Obecnie można spotkać cyklameny w całej palecie barw, do białego dociemnobordowej. Ich liście mają jasne marmurkowe wzory na ciemnozielonym tle. Pięknie prezentują się na naszych parapetach okiennych.

Cała tajemnicą do sukcesu jest odpowiednie zaaklimatyzowanie naszego kwiatka do warunków mieszkaniowych. Po kupnie trzymamy fiołka w chłodnym pomieszczeniu i zapewniamy mu wysoką wilgotność powietrza, a doniczka winna być ustawiona na kamyczkach w podstawce. Innym wyjściem jest umieszczenie doniczki z kwiatem w drugiej (lub osłonce ozdobnej), większej i bez dziurek, wypełnionej z dołu i po brzegach torfem. Im chłodniejsze pomieszczenie, w którym rośnie cyklamen, tym dłużej i dorodniej rośnie.

Zdrowy okaz, uprawiany w idealnych warunkach powinien mieć mnóstwo kwitnących pąków wśród liści o silnych łodyżkach. Bulwa powinna wystawać odrobinę z ziemi.

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/3284-rosliny-doniczkowe-kwitnace-zima

Wielkość: Maksymalna wysokość, łącznie z kwiatami mierzy od 30cm do 38cm.

Przyrost: Obfitowanie w kwiaty i liście zależy od wielkości bulwy. Obumierają one po przekwitnieniu.

Okres kwitnienia: Kwitnie od jesieni do wiosny. Kwiaty, które wzrosły z nasion w lecie kwitną jesienią następnego roku.

Zapach: Tylko kwiaty wyjściowego gatunku pachną.

Światło: Lubi dużo światła, ale wymaga ochrony przed silnym pezpośrednim nasłonecznieniem. Strona wschodnia jest najlepsza do uprawy fiołka.

Temperatura: Optymalna temperatura w dzień wynosi od 7 C do 15 C, w nocy od 5 C do 6 C. Najlepszym pokojem jest sypialnia lub hall, z racji niższych temperatur. Latem można wystawić doniczki na zewnątrz lub wysadzić do ogrodu.

Woda: Ziemia powinna być stale wilgotna, ale doniczka nie może stać bezpośrednio w wodzie. Bulwy nie wolno moczyć, więc w gre wchodzi tylko nawadnianie od dołu. W okresie wzrostu cyklamen trzeba podlewać 2 razy w tygodniu. Po przekwitnieniu podlewany jedynie raz w tygodniu, roślina przechodzi w stan spoczynku, doniczkę najlepiej ustawić w chłodnym pomieszczeniu na ten czas. Gdy pojawią się świeże liście, zaczynamy podlewać roślinę ponownie dwa razy w tygodniu, ale nadal trzymamy ją w chłodnym i przewietrzonym pomieszczeniu.

Dokarmianie: W okresie wzrostu i kwitnienia dokarmiamy płynnym nawozem przy podlewaniu co dwa tygodnie.

Wilgotność powietrza: Odpowiednią wilgotność powietrza zapewni ustawienie doniczki na kamyczkach w podstawce z wodą lub drugiej wypełnionej od spodu i po bokach torfem. Rośliny nie wolno zraszać.

Czyszczenie: Liście, które są zakurzone najlepiej czyścić miękkim pędzelkiem. Liści nie powinno się nabłyszczać.

Atmosfera: Doniczka z kwiatem nie powinna stać w okolicach urządzeń gazowych oraz powinien być chroniony przed dymem papierosowym oraz przeciągami.

Podłoże: Cyklamen najlepiej rośnie w ziemi gliniastej.

Przesadzanie: Przesadzamy fiołka po przekwitnieniu, kiedy stare liście już obumrą, a zaczną pojawiać się nowe. Należy delikatnie wyrwać martwe kwiaty i liście. Kwiat najlepiej rośnie w lekko przyciasnej doniczce.

Towarzystwo innych roślin: Cyklamen jest samotnikiem, najlepiej rośnie sam w doniczce. Ewentualnie na krótki czas można umieszczać w doniczce mniejsze rośliny, w mieszanych kompozycjach.

Poziom trudności uprawy: Roślina nie najłatwiejsza w uprawie dla początkujących.

 Znalezione obrazy dla zapytania cyklamen perski

 zdj: http://ogrodnacodzien.pl/cyklamen-perski-2/

 

środa, 23 stycznia 2019, amatorskakuchnia
Tagi: ogród kwiaty

Polecane wpisy