Blog > Komentarze do wpisu

PORADY OGRÓD: KALANCHOE BLOSSFELDA

KALAhttps://gardengoodsdirect.com/product/kalanchoe-single-color/

 

Kalanchoe potocznie nazywany grudnikiem jest sukulentem o mięsistych liściach. Występuje praktynie na całym świecie, wyłaczając Chiny. Ta roślina jest traktowana jako jednoroczna, choć z powodzeniem może zdobic nasze parapety kilka lat, choć niestety z czasem traci swój urok. W pełni swojego kwitnienia tworzy soczyste, okragłe liście, z rozwijąjącymi się kwatostanami na szczytach pędów. Kwiaty wyhodowane zostały prawie w całej palecie baw, która ładnie kontrastuje z zielenią liści.

Czas kwitnienia jest stosunkowo długi, sięgający nawet trzech miesięcy. Podczas wyboru okazu warto zainteresować się tymi z jeszcze nierozwiniętymi kwiatostanami. Warto sprawdzić czy nie ma plam mączniaka na liściach.

Grudnik jest delikatny jeśli chodzi o nawodnienie, szczególnie w niskich temperaturach. Pomimo to, kalanchoe jest kwiatem łatwym w uprawie. Idealnym miejscem dla niego jest jasny nasłoneczniony pokój od południowej strony. Jedynym warunkiem jest chronienie go od popażeń słonecznych.

KALA1https://www.teleflora.com/plant/bountiful-kalanchoe?prodID=P_T91-2A

Wielkość: Przecięty okaz ma 9cm, maksymalnie sięga 12cm i tyle samo szerokości.

Przyrost: Po wysiewie nasion w marcu lub sadzonek w maju, kwitnienie odbędzie się już tego samego roku w listopadzie bądź grudniu.

Okres kwitnienia: Kalanchoe kwitnie całą zimę, od listopada do marca.

Zapach: Nie pachnie.

Światło: Kwiaty wymagają zimą dobrego nasłonecznienia, idealna jest południowa strona. Latem trzeba uważać, aby nie dopuścić do popażeń słonecznych.

Temperatura: Grudnik najelepiej rośnie, jeśli zimą zapewnimy mu temperaturę w przedziale od 10 do 15 C. Doniczki z kwiatem nie powinny stać w pobliży grzejników. Latem temperatura nie powinna przekroczyć 27 C.

Woda: Podlewać kwiat trzeba bardzo ostrożnie, tylko wówczas gdy ziemia jest wyraźnie sucha, czyli co 10-14 dni zimą i co 5-6 dni latem.

Dokarmianie: Wymaga dokarmiania odżywką raz w miesiącu w płynie w okresie wzrostu i kwitnienia.

Wilgotnośc powietrza: Kalanchoe stosunkowo dotrze znosi suche powietrze. Jeżeli jednak uznamy, że jest zbyt suche doniczkę z kwiatem można umieścić w drugiej, większej wypełnionej torfem. Nie wolno zraszać kwiata.

Czyszczenie: Czyszczenie liści można wykonać co dwa tygodnie, za pomocą wilgotnej szmatki. Kalanchoe nie powinno być nabłyszczane.

Atmosfera: Doniczkę należy ustawić z dala od kaloryferów, ich źródeł ciepła oraz urządzeń gazowych.

Podłoże: Wymaga ziemi gliniastej.

Przesadzanie: Kalanchoe można przesadzać na wiosnę, zaraz po przekwitnięciu.

Cięcie: Należy usuwać przekwitnięte kwiaty i chore liście.

Rozmnażanie: Grudnik można wysiać z nasion w marcu lub kwietniu i utrzymywać w temperaturze 21 C. Równie dobrym sposobem jest ukorzenienie wierzchołka pędu w miesance z piasku i gliny w okresie maj – czerwiec, dodając środka stymulującego ukorzenienie.

Towarzystwo innych roślin: W czasie kwitnienia można Kalanchoe urozmaicać kompozycje.

Poziom trudności uprawy: Łatwa w uprawie.

kalahttps://www.waitrosegarden.com/plants/_/kalanchoe-blossfeldiana-don-nando-pbr/classid.2000027705/

 

sobota, 09 marca 2019, amatorskakuchnia

Polecane wpisy

  • PORADY OGRÓD: MSZYCE ROŚLIN POKOJOWYCH

    zdj: polki.pl Podczas zimy w ciepłym i suchym powietrzu nasze rośliny doniczkowe narażone są na ataki mszycy lub przędziorka. Jeśli w porę zorientujemy się

  • PORADY OGRÓD: CYKLAMEN PERSKI

        ZDJ: http://www.mojpieknyogrod.pl/kwiaty-w-domu/artykul/cyklamen-perski-ideal-w-doniczce PODZIAŁ BULWY Bulwę dzieli się po obumarciu liści. P

  • CYKLAMEN PERSKI

      https://www.tapeciarnia.pl/207304_fiolki_alpejskie   Cyklamen perski (inaczej fiołek alpejski) został odnaleziony w 1731 r. w Azji Mniejszej i obejm

Komentarze
Gość: pjoter87, *.icpnet.pl
2019/03/10 10:23:46
Bardzo ładna roślina która się ślicznie prezentuje. Gorąco polecam do ogrodów indywidualnych jak również do miejskich parków, skwerków oraz miejsc takich jak www.domsenioraczestochowa.pl